Najlepszy puch w poduszkach i kołdrach – na co zwrócić uwagę?

person Autor: Polskie Kołdry list W: KOŁDRY Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 94

Wiele osób używa pojęć „kołdra puchowa” i „kołdra pierzowa” zamiennie. Istnieje jednak pomiędzy nimi ogromna różnica. Puch i pierze różnią się znacząco strukturą i właściwościami użytkowymi.

Co to jest puch?

Puch to naturalne okrycie klatki piersiowej gęsi lub kaczki. Stanowi jedno z najdroższych, ale też najlepszych naturalnych wypełnień kołder, poduszek, śpiworów i odzieży zimowej. Od dziesiątek lat z powodzeniem sprawdza się w ekspedycjach wysokogórskich ze względu na doskonały poziom izolacji przy niskiej wadze. Ma postać bardzo delikatnych włókienek przypominających płatki śniegu lub nasiona dmuchawca. Jest łatwy do skompresowania, czyli wypełniony nim produkt można łatwo ścisnąć do niewielkich rozmiarów, ale też bardzo łatwo rozpręża się, czyli odzyskuje swoją początkową objętość i puszystość. Jest niezastąpiony przy niskich temperaturach otoczenia, ale również latem zapewnia odpowiednią wentylację. Puch gęsi jest bardziej miękki i sprężysty niż kaczy. Jego pojedyncze klastery są większe zapewniając lepsze parametry użytkowe, a także dłuższą żywotność. Puch kaczy jest natomiast tańszy.

Ważne, aby był puch pozyskiwany w sposób humanitarny z ekologicznych hodowli, gdzie priorytetem jest dobro zwierząt i poszanowanie środowiska naturalnego. Nasi dostawcy - ANIMEX i POLDAUN od lat profesjonalnie zajmuje się pozyskiwaniem puchu ze sprawdzonych, najlepszych źródeł.

 

Co to jest pierze?

Pierze to okrycie grzbietu i skrzydeł ptaka. Jako materiał wypełniający do zastosowań pościelowych jest dużo tańszy i łatwiej dostępny. Jest często mieszany z puchem, co pozwala uzyskać kompromis miedzy delikatnością i miękkością puchu, a stabilnością i sprężystością pierza, jak również zoptymalizować koszt surowca. Pierze sprawdza się w poduszkach, gdyż dzięki swojej twardości zapewnia optymalne podparcie głowy i szyi. Nie nadaje się natomiast jako wypełnienie do kołder, gdyż jest ciężkie i sztywne. 

 

Jak nie dać się oszukać? 

Zdarzają się niestety nieuczciwe praktyki producentów, którzy stosują w miejsce puchu cięte lub mielone pierze, a także domieszki surowca używanego. Takie wypełnienie jest niebezpieczne dla użytkownika ze względu na wysoki stopień zapylenia i zanieczyszczenia. Aby upewnić się, że masz do czynienia z wysokiej jakości surowcem wystarczy wykonać prosty test – uderzyć energicznie poduszkę i obserwować pod światło, czy nie wydostaje się z niej pył. Prawidłowo przygotowany puch jest wyprany, wysterylizowany, czyli poddany działaniu wysokiej temperatury i odpylony, aby charakteryzował się wysoką czystością i był bezwonny.

Każdy produkt wypełniony surowcem naturalnym, zgodnie z przepisami prawa, powinien posiadać w opisie informację, jaki jest rzeczywisty stosunek użytych materiałów. Np. poduszka puchowa antyroztoczowa Evolution 70x80 - „najwyższej jakości, polski, biały puch gęsi 90% (90% puch, 10% delikatne piórka puchowe)”. 

Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu pościeli puchowej i pierzowej?

Wypełnienia naturalne podlegają naturalnemu zużyciu. Proces ten postępuje tym wolniej, im wyższa była pierwotna jakość zastosowanego surowca. Dlatego należy inwestować jedynie w produkty najwyższej jakości, np. polskiej marki ANIMEX lub POLDAUN. Kołdra i poduszka wypełniona wysokiej jakości, oryginalnym puchem może posłużyć nam przez długie lata.

Pranie wyrobów z oryginalnego puchu jest możliwe w warunkach domowych, ale należy pamiętać o trzymaniu się instrukcji producenta i długotrwałym suszeniu, aby zapobiec butwieniu, czy rozwojowi pleśni w wypełnieniu. Należy unikać moczenia poduszek z pierza. 

 

Alergia na puch?

Najczęstszym rodzajem reakcji alergicznej jest nieżyt nosa, a jego objawy to: opuchnięte, swędzące, łzawiące oczy, katar, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, kaszel, wyciek z nosa, ucisk zatok, ból twarzy. Alergia na wypełnienie naturalne typu puch i pierze jest bardzo często w rzeczywistości alergią na roztocza, które mogą rozwijać się w wypełnieniu, które zostało nieodpowiednio przygotowane do zastosowań pościelowych (skrócony proces czyszczenia z pominięciem etapu odpylania i sterylizacji, domieszki surowca używanego). Wysokiej jakości, oryginalny puch przygotowany przez doświadczonego producenta z odpowiednim zapleczem technicznym i własnym laboratorium, jakim są nasi dostawcy, jest bezpieczny nawet dla alergików, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło