Jak prać kołdrę? Porady dotyczące prania kołder
Pot, kurz, roztocza – to zaledwie część spośród wielu zanieczyszczeń, które stają się doskonałą pożywką dla bakterii gromadzących się podczas snu na naszym materacu, pościeli, a także na kołdrze. Mikroorganizmy te często powodują wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne, a także znaczne pogorszenie jakości snu. Jak temu zapobiec? Kluczem jest regularne wietrzenie pościeli oraz jej zmiana na czystą. Pozostaje jednak pytanie – a co z kołdrą? Jak często ją prać i czy w ogóle powinno się to robić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Jak prać kołdrę i czy warto to robić?
Jak dowodzą badania naukowe, nawet co trzecia bakteria znajdująca się w pościeli pochodzi z naszego ciała. Są to m.in. bakterie kałowe, skórne i te pochodzące z jamy ustnej, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Co ciekawe, nasze łóżka często są o wiele bardziej brudne niż legowiska szympansów, które, jak wiadomo, są naszymi najbliższymi zwierzęcymi krewnymi. Jak to możliwe?! To proste. Szympansy mają wypracowany nawyk codziennego przygotowywania nowego legowiska, podczas gdy my zmieniamy pościel zdecydowanie za rzadko – co miesiąc, a czasami nawet zaledwie 2-3 razy w roku.
Wiele osób nadal żyje w przeświadczeniu, że skoro biorą prysznic przed snem, to do łóżka kładą się czyści. Niestety, zapominamy o tym, że w naszym ciele żyją miliony bakterii, które przedostają się na pościel, prześcieradło, a także… na kołdrę. Dalej droga jest już prosta – pocimy się podczas snu, ścieramy naskórek i ogrzewamy otoczenie wokół nas, co tworzy idealne warunki dla bytowania bakterii, które gromadzą się w domowych pieleszach.
Kwestią, która również przemawia za regularnym praniem kołdry, jest możliwość pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, które niejednokrotnie pogarszają jakość snu, a także wydłużenia trwałości kołdry. Regularne usuwanie zanieczyszczeń i utrzymanie należytej higieny to gwarancja utrzymania tkaniny w lepszej kondycji, co przekłada się na dłuższe użytkowanie kołdry.
Jak często powinniśmy zatem prać kołdrę? Przyjmuje się, że:
- kołdra dziecięca oraz ta, z której korzystają osoby starsze lub schorowane, powinna być czyszczona średnio raz na 2 miesiące;
- alergicy powinni prać kołdrę minimum raz na 3 miesiące;
- w pozostałych przypadkach kołdrę wystarczy prać raz na pół roku.
.
Jak prać kołdrę - w pralce czy w pralni chemicznej?
Odpowiedź brzmi – to zależy. To, czy daną kołdrę będziemy mogli wyprać w pralce, jest w dużej mierze uzależnione od oznaczenia znajdującego się na metce. Niektóre modele można śmiało umieszczać w pralce automatycznej, jednak część z nich musi być oddana do pralni, gdzie zajmą się nimi specjaliści. Zanim przystąpimy do prania, warto zatem sprawdzić oznaczenia producenta oraz maksymalne obciążenie bębna w pralce. Często zdarza się tak, że grube kołdry oraz te w dużym rozmiarze (np. kołdra 200x220) nabierają masy pod wpływem wody do tego stopnia, że może uszkodzić pralkę.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas prania kołdry w pralce? Oto najważniejsze zasady:
- przed włączeniem pralki należy upewnić się, czy kołdra nie ma dziur, przez które wypełnienie może wyjść na zewnątrz;
- wkładając kołdrę do bębna, warto najpierw zwinąć ją w rulon lub związać (np. sznurkiem), by zapobiec niepożądanemu przesuwaniu się wypełnienia;
- podczas prania kołder warto korzystać z delikatnych detergentów, pozbawionych szkodliwych substancji, które mogłyby uszkodzić wypełnienie. Najlepiej sprawdzi się tu proszek do prania dla niemowląt;
- do bębna pralki, w której znajduje się kołdra, warto umieścić kilka piłeczek do tenisa, które delikatnie rozbiją wypełnienie podczas prania;
- w trakcie prania kołdry wirowanie powinno być ustawione na niskie obroty – pościel powinna oddawać nadmiar wody, jednak nie może być zbyt mocno wirowana.
.
W jakiej temperaturze prać kołdrę?
Ważnym etapem podczas prania kołdry jest wybór odpowiedniego programu w pralce. Najlepiej jest wybrać w tym celu program dedykowany do pościeli, jednak jeśli nasza pralka nie posiada takiej opcji, wówczas warto ustawić program wskazany do prania delikatnych materiałów. Co ważne, kołdry antyalergiczne i te z wkładem syntetycznym należy prać w temperaturze 60°C, natomiast kołdry puchowe lub z pierzem w temperaturze maksymalnie 40°C.
Na koniec przypominamy, że regularne pranie kołdry to nie wszystko. Aby zachować jej świeżość, warto przynajmniej raz w tygodniu wynieść ją na balkon lub do ogrodu i wywietrzyć na świeżym powietrzu. Kierując się wszystkimi tymi zasadami, zadbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale też o spokojny, komfortowy sen.
.
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz