Jak prać kołdrę? Praktyczne porady dotyczące prania kołder

person Autor: Polskie Kołdry list W: KOŁDRY Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 728

Nie ma to jak po ciężkim dniu zanurzyć się w lekkiej, pachnącej, świeżo wypranej i wysuszonej na słońcu pościeli, prawda? Jej miękkość i zapach czystości koi zmysły, zapraszając do nocnej regeneracji. Zapewne wielu osobom po przeczytaniu tych dwóch zdań przyszła na myśl pachnąca… poszwa - pościel to często w domyśle jej synonim. A co z kołdrą? Czy wiesz, jak często należy ją prać, by cieszyć się wzorową higieną i czystością? Jak prać kołdrę? Czy powinno się robić to ręcznie, czy można prać kołdrę w pralce? Dziś odpowiadamy między innymi na te pytania

Jak prać kołdrę? Jak często warto to robić?

Nawet regularne wietrzenie kołdry nie wystarczy, by w odpowiednim stopniu zadbać o jej czystość. W kołdrze gromadzi się kurz, roztocza, pot, czy nawet łój. To świetne środowisko do rozwoju bakterii, ale na pewno nie do zdrowego odpoczynku po całym dniu. Należy też wspomnieć choćby o wirusach pozostałych w otoczeniu po przebytych chorobach, czy w przypadku osób menstruujących - możliwych plamach krwi (która też jest pożywką dla drobnoustrojów). To chyba wystarczające argumenty za koniecznością prania kołdry.

Mimo otaczających nas z wszelkich stron innowacji i ogólnego postępu społeczeństwa wciąż można usłyszeć szkodliwy stereotyp, jakoby kołdry nie należy prać, bo można ją tym zniszczyć. Zapewniamy, że nie piorąc tej części pościeli, można zaszkodzić przede wszystkim sobie, ale też znacznie skrócić „żywotność” samej kołdry. 

Jak często należy prać kołdrę? To zależy: 

- w przypadku dzieci i osób starszych lub schorowanych - wystarczy raz na dwa miesiące, zakładając brak niespodziewanych incydentów zabrudzenia (oczywiście gdy takie wystąpią, należy niezwłocznie wyprać kołdrę);

- w przypadku alergików warto prać kołdrę co najmniej raz na trzy miesiące, a przy uczuleniu na roztocza - nawet co kilka tygodni;

- jeśli jesteś standardowym użytkownikiem kołdry, wystarczy wyprać ją nie rzadziej niż raz na kwartał.

.

Jak prać kołdrę w domu? Kilka wstępnych wskazówek o praniu i suszeniu kołder

Jeśli przerasta Cię sama myśl o praniu kołdry i suszeniu jej na niewielkim balkonie w bloku, zawsze możesz zdecydować się na oddanie jej do pralni. To rozwiązanie w miarę wygodne, ale też droższe i niepozbawione wad. Oddając kołdrę na kilka dni, musisz dysponować kilkoma egzemplarzami, by mieć pod czym spać. Łatwiej, szybciej i taniej wypierzesz kołdrę sama.

Przede wszystkim sprawdź prognozę pogody i wybierz dzień bez przewidywanych opadów. Temperatura powietrza wcale nie musi być wysoka. Wystarczy, że będzie sucho. Wiatr też jest tutaj Twoim sprzymierzeńcem. Jeśli nie masz ogrodu, tarasu, czy balkonu - susz kołdrę rozwieszoną na całej powierzchni suszarki stojącej, najlepiej przy otwartym oknie. Bardzo ważne jest też, by rozwiesić kołdrę od razu po wypraniu. 

W trakcie suszenia (niezależnie od miejsca) co jakiś czas wytrzep kołdrę - nie dość, że wyschnie szybciej, to jeszcze unikniesz ewentualnych deformacji wkładu.

Dysponujesz suszarką bębnową, ale wahasz się, czy możesz w niej bezpiecznie wysuszyć kołdrę? Jeśli producent kołdry nie zastrzega inaczej - zastosuj program z obniżoną temperaturą suszenia.

.

Czy można prać kołdrę w pralce? A jeśli tak, to jak to robić?

Najpopularniejszym rodzajem wypełnienia kołder jest wkład syntetyczny. To antyalergiczne i łatwe w utrzymaniu wypełnienie umożliwia bezproblemowe pranie kołdry w pralce. Wkłady innego typu również najczęściej można prać w pralce (np. bambusowe, czy z dodatkami różnych włókien). Dlatego pytanie, “ czy można prać kołdrę w pralce?”, warto zamienić na pytanie: „jak prać kołdrę w pralce?”. 

Zawsze należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta np. na metce kołdry. Zazwyczaj znajdziemy tam wskazówki dotyczące prania w automacie, sugerowanego programu, czy tego, w jakiej temperaturze prać kołdrę. Warto jednak pamiętać, że podana na metce informacja wskazuje maksymalną temperaturę prania. Jeśli regularnie pierzesz pościel (tak poszwy, jak i kołdrę) i nie dostrzegasz na jej powierzchni większych zabrudzeń, często wystarczy pranie kołdry w pralce w temperaturze 40°C, a nie np. w dozwolonych 60°C. 

Warto też zawsze wybierać łagodny program prania, nazywany różnie, w zależności od producenta i modelu pralki (czasem będzie to program „delikatne”,  innym razem „syntetyki”). W automatycznych programach prania również obroty wirowania zazwyczaj są dostosowane do rodzaju pranych tkanin. Staraj się jednak nie przekraczać wartości 1000.

.

Pranie kołdry w pralce - jakich detergentów użyć?

Piorąc kołdrę stosuj delikatne środki piorące, najlepiej w nieco mniejszych niż zwykle ilościach. Mając do wyboru płyn i proszek - wybieraj postać płynną. Jeśli jesteś zwolenniczką ekologicznych rozwiązań, a w dodatku lubisz czasem zrobić coś sama, podpowiadamy jak sporządzić ekologiczny i skuteczny płyn do prania. 

Nim jednak zabierzesz się do dzieła, musisz zrobić zakupy w sklepie z naturalnymi składnikami. Będziesz potrzebować:

- pół szklanki sody kalcynowanej,

- pół szklanki boraksu,

- jedną czwartą szklanki płatków mydlanych,

- opcjonalnie: kilka kropli ulubionego olejku eterycznego,

- dwa litry wody.

Płatki mydlane gotuj aż do całkowitego rozpuszczenia w połowie litra wody. Boraks wraz z sodą dokładnie rozpuść w litrze gorącej wody. Następnie połącz ze sobą oba roztwory, dodając jeszcze pół litra gorącej wody oraz olejek zapachowy. Dokładnie wymieszaj i wlej do butelki. Przed każdym użyciem wstrząśnij mocno butelką. Wystarczy około 100 ml mikstury, by cieszyć się czystą i pachnącą pościelą.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło