Kołdra sensoryczna — to właśnie ona poprawi jakość Twojego snu! Zalety kołdry sensorycznej

person Autor: Polskie Kołdry list W: KOŁDRY Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 155

Ile dałabyś za to, by Twoje dziecko przespało spokojnie całą noc? A może Ty też masz problemy z zasypianiem? Błogi sen, stoicki spokój i wzorowa koncentracja są bezcenne w szalonym biegu codzienności. Wbrew pozorom… Stać Cię na nie! Spokojny sen, regenerację ciała, dobrą koncentrację i uwolnienie od napięcia i stresu zapewni Ci kołdra sensoryczna, zwana inaczej kołdrą obciążeniową. Jak działa taka kołdra i jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Kołdra sensoryczna — odmień jakość snu

Kołdra sensoryczna, inaczej kołdra obciążeniowa, na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła, tradycyjna kołdra. Jednak tworzywem, które wypełnia jej wnętrze, jest zazwyczaj szklany granulat lub naturalny żwirek o okrągłym kształcie, który zapewnia odpowiedni ciężar produktu. Materiałem zewnętrznym kołdry obciążeniowej jest najczęściej bawełna. 

Większy ciężar kołdry sensorycznej wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni i układ nerwowy, a dokładniej — układ proprioceptywny, czyli w telegraficznym skrócie — odczuwanie kinestetyczne, orientujące ciało w przestrzeni, informujące mózg m.in. o aktualnej pozycji ciała. Kołdra sensoryczna stymuluje układ proprioceptywny, wspierając jego prawidłowe funkcjonowanie, dzięki czemu osoby nadpobudliwe doznają kojącego wyciszenia, a osoby z mniejszą wrażliwością sensoryczną (zmysłową) - pobudzą zmysły do działania.

Mimo cięższego niż tradycyjne (puchowe, wełniane czy syntetyczne) wypełnienia, kołdra sensoryczna jest miękka, wygodna i co równie istotne — zapewnia komfort podczas snu. Spełnia wszelkie oczekiwania zmęczonego, sennego, często zestresowanego i przepracowanego człowieka.

Zdrowy sen Twojego maleństwa — kołdry sensoryczne dla dzieci

Kołdra sensoryczna jest zalecana przede wszystkim osobom cierpiącym na ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera, zespół Tourette’a czy zaburzenia ze spektrum autyzmu — w tym dzieciom po 2. roku życia. Kołdry sensoryczne dla dzieci polecane są również w sytuacji, gdy nasza pociecha ma problemy zarówno z nadpobudliwością, jak i z apatią lub w przypadku, gdy dziecko cierpi na zaburzenia koncentracji. Dziecięce kołdry obciążeniowe stanowią też znakomite uzupełnienie terapii integracji sensorycznej.

Co istotne, kołdry sensoryczne dla dzieci wpływają na poczucie bezpieczeństwa u maluchów. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, ale po prostu nie chce zasypiać samo, kołdra obciążeniowa da mu wrażenie ciągłego tulenia, pozwoli się wyciszyć i pogrążyć się w zdrowym śnie. 

Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Dla dzieci około 2. roku życia odpowiednie okażą się kołderki o wymiarach 60x100 cm; dla przedszkolaków — kołdry obciążeniowe 90x120 cm, a dla dzieci w wieku szkolnym100x150 cm. Jeśli jest już nastolatkiem, prawdopodobnie dobrym wymiarem kołdry okaże się 110x170 cm. Wiele zależy od wzrostu i wagi Twojego dziecka — o czym piszemy niżej.

.

By każdy dzień był dobry — kołdra sensoryczna dla dorosłych

Do niedawna kołdry sensoryczne kojarzone były głównie ze wspieraniem snu dzieci. Jednak ich dobroczynne działanie przełożyło się na wzrost zainteresowania tego typu kołdrami również wśród dorosłych. Nic w tym dziwnego. Kołdra sensoryczna dla dorosłych wspomaga zdrowy, głęboki i spokojny sen, co z kolei wpływa na pełniejszą regenerację organizmu podczas nocnego odpoczynku. 

Kołdra sensoryczna redukuje uczucie napięcia i stresu. Zalecana jest dla osób szczególnie narażonych na stres i schorzenia na tle nerwicowym. Często też poleca się kołdrę obciążeniową w przypadku zaburzeń snu (w tym zaburzeń zasypiania), depresji, epilepsji, choroby dwubiegunowej czy nawet demencji i menopauzy. Jak wybrać odpowiednią dla siebie kołdrę sensoryczną?

Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Kołdra sensoryczna jako uzupełnienie terapii, prowadzonej pod okiem specjalisty powinna być dobierana z należytą uwagą. Zaleca się, by kołdra obciążeniowa stanowiła od 5% do 15% masy ciała użytkownika. Około 10% masy ciała w przypadku osoby dorosłej i 10% do 15% masy ciała dziecka.

W sklepie Polskie Kołdry oferujemy kołdry sensoryczne dla dorosłych w dwóch rozmiarach: kołdra obciążeniowa 135x200 cm oraz kołdra 150x220 cm. W obu tych kategoriach kołdry sensoryczne rozróżnione są głównie ze względu na swój ciężar, co pozwala dobrać odpowiednią kołdrę do indywidualnych potrzeb (uwarunkowanych wagą osoby, dla której kołdra jest przeznaczona).

Zakup kołdry sensorycznej najlepiej skonsultować ze specjalistą — szczególnie w przypadku wspierania funkcjonowania osoby chorej lub ze stwierdzonymi zaburzeniami. W niektórych przypadkach kołdra obciążeniowa będzie dobrana do indywidualnych, często nietypowych, potrzeb użytkownika. Czy istnieją jakieś przeciwskazania? 

.

Kołdra obciążeniowa — przeciwwskazania

Warto pamiętać, że kołdra obciążeniowa nie może zastąpić fachowej opinii specjalisty czy lekarza. Kołdra sensoryczna jest jednym z elementów wspomagających terapię (w przypadku różnorakich schorzeń), wspomaga też rozluźnienie, osiągnięcie spokoju i zdrowy sen. 

Przeciwwskazania i zagrożenia wynikające z użytkowania kołdry sensorycznej są naprawdę nieliczne. Producenci nie zalecają stosowania kołdry w przypadku dzieci poniżej 2. roku życia. Kołdra obciążeniowa dla niemowlaka nie będzie więc produktem polecanym. Czasem nie zaleca się tego typu kołdry dla osób mających trudności w oddychaniu, zwłaszcza w przypadku bezdechu śródsennego, astmy oraz klaustrofobii.

Kilka praktycznych wskazówek. Jak prać kołdrę sensoryczną?

Kiedy już jesteś szczęśliwym posiadaczem kołdry obciążeniowej, zapewne chcesz wiedzieć, jak dbać o kołdrę sensoryczną, by jak najdłużej cieszyć się jej właściwościami. I tutaj najczęściej pojawia się pytanie o to, jak prać kołdrę sensoryczną?

Kołdrę obciążeniową można prać w pralce. Należy jednak pamiętać o kilku wymaganiach. Kołdra sensoryczna jest dość ciężka i nie może przekroczyć dopuszczalnego przez producenta sprzętu obciążenia bębna pralki. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni. Należy też stosować niskie obroty podczas wirowania. Warto pamiętać, że kołdrę sensoryczną trzeba suszyć w pozycji poziomej, powinna być wtedy równomiernie rozłożona.

Kwestia zasadnicza. Kołdra obciążeniowa — czy warto w nią inwestować? 

Czy warto inwestować w wygodny odpoczynek, głęboki, spokojny sen, odprężenie mięśni, stawów, rozkoszne odprężenie lub pozbycie się napięcia i stresu? Oczywiście, że warto! Kołdra sensoryczna poprawia jakość snu, a tym samym jakość funkcjonowania na co dzień. Ciężar kołdry sprawia, że zasypianie staje się łatwiejsze, a nocne przebudzenia zanikają lub są w znaczącym stopniu ograniczane. Regeneracja organizmu wpływa na ogólną jego kondycję i zdrowie.

W sklepie Polskie Kołdry znajdziesz wszystko, co pozwoli Ci uzyskać najlepsze warunki do zdrowego snu, w tym prozdrowotne kołdry sensoryczne dla dzieci i dla dorosłych.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło