Powrót do szkoły - aranżujemy pokój ucznia

person Autor: Polskie Kołdry list W: KOŁDRY Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 200

Każdy z nas pamięta ten moment, kiedy po raz pierwszy przekroczył szkolne mury. Nowe miejsce, nowi znajomi i plecak pełen pachnących nowością zeszytów oraz kredek. Świat dziecięcych zabaw powoli odchodzi w zapomnienie, a jego miejsce stopniowo zajmuje szkolna rzeczywistość. Wszystkie te zmiany mogą wywoływać w dzieciach spory strach i niepewność, ale często wzbudzają w nich również ogromną ciekawość i ekscytację. W końcu początek szkoły to idealna okazja do metamorfozy pokoju, który z przestrzeni dla przedszkolaka staje się miejscem zapewniającym odpowiednie warunki nauki i odpoczynku w domowym zaciszu. Jak zaaranżować pokój dla ucznia? Oto nasze inspiracje!

Powrót do szkoły? Czas na wnętrzarski audyt!

Gdy zbliża się nowy rok szkolny, cała uwaga skupia się na dzieciach, które mają przed sobą fascynującą przygodę. Musimy jednak pamiętać, że zbliżający się pierwszy dzwonek to także spore wyzwanie dla rodziców, którym zależy na zapewnieniu swoim pociechom jak najlepszych warunków do nauki i relaksu. Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jak urządzić pokój ucznia bez zbyt mocnego nadszarpnięcia domowego budżetu, jednak z efektem, który zadowoli małego ucznia? Pytań i rozterek, jakim muszą stawić czoła rodzice, jest wiele…

Zacznijmy jednak od początku! Aranżację pokoju ucznia warto rozpocząć od czegoś, co określa się mianem tzw. audytu wnętrzarskiego. Wbrew pozorom czynność ta niewiele różni się od tego, co często robimy w pracy, a zatem przeprowadzamy szybki przegląd funkcjonowania pokoju dziecka i sprawdzamy, co wymaga w nim zmiany, a nad czym nie musimy się w tym momencie skupiać. A co dalej? Teraz czas na to, by do akcji wkroczyli sami zainteresowani, czyli uczniowie. W końcu to ich przestrzeń, więc dajmy im szansę na to, by sami wskazali, czego tak naprawdę potrzebują.  

Projekt pokoju ucznia – sprawdzony minimalizm, a może kolorowe szaleństwo?

Dla wielu rodziców odpowiedź na to pytanie jest równie trudna, co odpowiedź na szekspirowskie „być albo nie być”. Okazuje się bowiem, że w obu przypadkach możemy stworzyć przytulną przestrzeń dla dziecka. Biel i przełamujące ją odcienie czerni oraz szarości to neutralna baza, która może być uzupełniona błękitem, fioletem czy żółcią. Taka kombinacja  świetnie sprawdzi się w każdym pokoju ucznia – zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Co ważne, taka kolorystyka często sprzyja koncentracji i pokonywaniu intelektualnych zagadek.

Zupełnie inną drogą możemy pójść w przypadku dzieci, które chcą, by pokój ucznia odzwierciedlał ich charakter i temperament. Wówczas warto pomyśleć np. o oryginalnej tapecie z konstelacją gwiazd dla fana astronomii lub z motywem liści monstery dla miłośnika przyrody i egzotycznych podróży. Pamiętajmy, że nawet minimalistyczny pokój ucznia może zyskać niepowtarzalny charakter, jeżeli tylko odważymy się na wspólną zabawę z dziećmi w dekorowanie ich przestrzeni. Jest to również świetna okazja do tego, by spędzić razem czas w nieoczywisty sposób i wspierać dziecko w rozbudzaniu jego ciekawości oraz kreatywności.

.

Pokój ucznia – aranżacje praktycznej sfery nauki i nowoczesnej strefy kreatywności

To, jak powinien wyglądać pokój ucznia, jest w dużej mierze uzależnione od tego, w jakim wieku jest dziecko. Zupełnie inaczej będzie wyglądać przestrzeń dla 1-klasisty, który dopiero wkracza w świat nauki, a inaczej dla zbuntowanego licealisty, który stawia przede wszystkim na relaks i luz w swoich czterech ścianach. Niezależnie od wieku projekt pokoju ucznia powinien stanowić swego rodzaju kompromis z wydzieloną przestrzenią do nauki, zabawy i odpoczynku.

W każdym z tych miejsc szczególną rolę odgrywają dodatki, które budują przytulny klimat we wnętrzu. Dla przykładu mogą to być:

- futrzane poszewki dekoracyjne, które umilą czas spędzony na nauce;

- designerska pościel z napisami, która będzie zgodna z charakterem młodego ucznia;

- zasłony w geometryczne wzory, które wprowadzą do wnętrza powiew świeżości i lekkości.

.

Jak wiadomo, nie samą nauką żyje człowiek, zwłaszcza ten wkraczający w szkolny świat. Jego domowa przestrzeń powinna być zatem nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim komfortowa i kojarząca się z harmonią. Zadbajmy więc o to, by czas spędzony po szkole był dla małego mieszkańca przyjemny i zgodny z jego potrzebami. Nie bójmy się też konsultować z nim kwestii aranżacji pokoju ucznia – kto wie, być może to właśnie w naszym domu rośnie przyszły projektant wnętrz, który w przyszłości odda całe swoje serce tworzeniu nowoczesnych aranżacji!

.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło