Styl rustykalny – prosto, ale i przytulnie!

person Autor: Polskie Kołdry list W: KOŁDRY Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 103

Styl rustykalny nieodłącznie kojarzy nam się z harmonią z naturą i pięknem otaczającej nas przyrody. To stylistyka, która idealnie oddaje klimat sielskiego życia zgodnie z ideą „slow life” – z dala od cywilizacji, wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Zamiast jednak rzucać wszystko i wyprowadzać się na wieś w poszukiwaniu wytchnienia, warto spróbować wprowadzić do swoich wnętrz kilka drobnych elementów, dzięki którym duch stylu rustykalnego stanie się w nich stałym gościem. Jak to możliwe? Oto nasze wskazówki!

Styl rustykalny we wnętrzach, czyli powrót do korzeni

Skąd wzięła się moda na stylistykę rustykalną? Wszystko zaczęło się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Thomas Lee stworzył… krzesło z jednej deski. Dziś może brzmieć to nieco irracjonalnie, jednak wtedy jego dokonanie okazało się przełomowe, dając początek nowemu stylowi rustykalnemu. Jego nazwa pochodzi od angielskiego określenia „rustic”, czyli wiejski, swojski, prosty. Dziś nurt ten kojarzony z ciepłem domowego ogniska, którego możemy zaznać głównie w domach na wsi, sielskim klimatem, drewnianymi meblami oraz naturalnymi, przyjemnymi w dotyku tkaninami.

Styl rustykalny we wnętrzarstwie został ujęty w pewne ramy, tworzone głównie przez jasne, neutralne kolory, takie jak biel, beż i brązy, jak również naturalne tkaniny, jak chociażby len, wełna i bawełna. We wnętrzach rustykalnych dominują drewniane meble i deski podłogowe, jak również naturalne materiały wykończeniowe, jak np. jasny kamień i cegła. Przysłowiową kropkę nad „i” stanowią z kolei dodatki – plecione makamy, wiklinowe meble, kwiaty w donicach oraz drewniane belki stropowe przy suficie.

Styl rustykalny nowoczesny – wciąż to samo ciepło, jednak w zupełnie nowej odsłonie

Chęć łączenia tradycji z nowoczesnością to misja wielu architektów i projektantów wnętrz, którzy poszukują kompromisu dla osób mieszkających na co dzień w wielkim mieście, jednak tęskniących za wiejską sielanką i urokiem życia blisko natury. Chociaż na pierwszy rzut oka takie połączenie może wydawać się wręcz niemożliwe do uzyskania, to tak naprawdę czasami wystarczy zaledwie kilka detali, by móc uzyskać ciekawy efekt.

We wnętrzach w stylu rustykalnym nowoczesnym idealnie sprawdza się łączenie antyków z wyposażeniem z modnych sklepów wnętrzarskich. Ważne jest jednak, aby wszystkie elementy były proste i pozbawione zbędnych zdobień, a także były utrzymane w zbliżonej kolorystyce. Możemy również pokusić się o dodatkowe postarzenie niektórych mebli, np. szaf lub komody, a także umieszczenie w ich pobliżu efektownych dekoracji, takich jak naczynia wykonane z gliny, haftowane serwetki lub piękne, drewniane figurki.

.

Mały salon w stylu rustykalnym nowoczesnym – naturalnie i z klimatem

Problemem wielu osób, które mieszkają w centrum dużego miasta, jest aranżacja małego salonu. Chcąc wprowadzić do niego powiew rustykalnej prostoty i swojskości, warto postawić na naturalne materiały, takie jak cegła, drewno i naturalne tekstylia. Do sofy w neutralnej kolorystyce warto dobrać poduszki dekoracyjne w jasnej tonacji, bawełniany koc oraz klasyczny stolik, którego estetyka nawiązuje do stylu rustykalnego nowoczesnego. Warto również pokusić się o jasny dywanik oraz zasłony z motywem roślinnym, które nieodłącznie będą nam kojarzyć się z wiejskim spokojem i harmonią.

.

Sypialnia w stylu rustykalnym – zaproszenie do relaksu i wyciszenia po dniu pełnym wrażeń

Styl rustykalny nowoczesny można w prosty sposób wprowadzić również do naszej sypialni, która ma stać się oazą ciepła i spokoju. Chcąc nadać temu pomieszczeniu wyjątkowy urok i przytulność, warto postawić m.in. na naturalne materiały, takie jak drewno, rattan oraz len. Idealnym wyborem będzie tu drewniane łóżko, obok którego pojawią się wiklinowe szafki nocne. Ozdobą łóżka może stać się lniana pościel lub piękny komplet haftowanej pościeli z delikatnymi, kwiatowymi akcentami. Ważne jest, aby wszystkie elementy w tym wnętrzu utrzymane były w kolorystyce inspirowanej naturą, takiej jak brązy, beże, odcienie zieleni i szarości. Te spokojne kolory dodadzą ciepła i przytulności do każdej sypialni. Na koniec warto zadbać o dodatki w stylu wiejskim, takie jak grubo tkany pled, poduszki z haftem oraz zasłony i firany z naturalnych tkanin.

.

 

Wprowadzenie stylu rustykalnego do wnętrz może być nie tylko inspirujące, ale także wyjątkowo relaksujące. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą tekstyliów dostępnych w Polskich Kołdrach – dzięki naszym rozwiązaniom relaks nawet w samym środku dużego miasta może stać się prawdziwą przyjemnością!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło